Warsztat Terapii Zajęciowej
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Jestem” powstał w 1995r. Działa na podstawie Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i Rozporządzenia MGPIPS w sprawie warsztatów terapii zajęciowej. Realizuje rehabilitację społeczną z elementami przygotowania zawodowego dla 20 podopiecznych – osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym. Warsztat jest placówką pobytu dziennego. Zajęcia odbywają się w godz. 8.00 – 15.00
Główne cele WTZ
Podstawowym celem działania WTZ jest rehabilitacja zmierzająca do ogólnego rozwoju każdego uczestnika, poprawy zaradności osobistej, sprawności psychofizycznej oraz przystosowania do samodzielnego i aktywnego życia w społeczeństwie na miarę jego możliwości. Oprócz rehabilitacji, celem WTZ jest promowanie w społeczeństwie pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Formy i metody działalności rehabilitacyjnej:
Rehabilitacja zawodowa: osób niepełnosprawnych w WTZ prowadzona jest w oparciu o indywidualny program rehabilitacji, dostosowany do aktualnego poziomu umiejętności i możliwości każdego uczestnika. Zajęcia odbywają się w czterech pracowniach: krawieckiej, rękodzieła, technik różnych oraz plastycznej. Uczestnicy są uczeni wykonywania prostych czynności manualnych związanych z profilem pracowni w zakresie prac krawieckich, dziewiarskich, porządkowych, stolarskich, plastycznych etc. Pracują nad poprawą motywacji i tempa pracy, przestrzegania dyscypliny pracy, samodzielnego planowania, kontrolowania i wykonywania zadania. Ćwiczą cechy dobrego pracownika takie jak: samodzielność, punktualność, odpowiedzialność za powierzone zadania, wytrwałość, terminowość, współpraca w grupie, planowanie itp. Ponadto są motywowani do podjęcia zatrudnienia w przyszłości, przełamują obawy i lęki związane z zatrudnieniem poprzez podkreślanie wartości pracy. W ramach terapii zajęciowej rozwijano umiejętności manualne uczestników poprzez następujące techniki pracy:
Pracownia rękodzieła: - wyrób ozdób ze szkła i drewna, zajęcia z malowania, rzeźbienia i klejenia drewna, zajęcia z obróbki szkła witrażowego (cięcie, szlifowanie, klejenie, łączenie szkła z drewnem, lutowanie, fugowanie, patynowanie), zajęcia z papieroplastyki.
Pracownia krawiecka: - zajęcia krawieckie (szycie ręczne i maszynowe), wykonywanie zabawek pluszowych, patchworków i aplikacji, zajęcia hafciarskie.
Pracownia technik różnych: - wyrób ozdób ze sklejki i mas plastycznych, wyrób stroików świątecznych, wykonywanie kart okolicznościowych i zaproszeń, praca na komputerze i obsługa maszyn biurowych, wykonywanie biżuterii i ozdób do odzieży.
Pracownia plastyczna: -w terapii wykorzystywane są różnorodne techniki plastyczne, takie jak: malowanie, rysowanie, malowanie na szkle, prace z papieru, bibuły, gliny, gipsu itp.
Rehabilitacja społeczna:
W WTZ prowadzona jest rehabilitacja mająca na celu poprawienie sprawności psychospołecznej uczestników. Uczestnicy są motywowani do zwiększania samodzielności w codziennych czynnościach a także zachęcani do podejmowania aktywności społecznej i poprawnej komunikacji z otoczeniem. Uczeni są rozwiązywania problemów oraz właściwych zachowań w miejscach publicznych i podczas różnych uroczystości. Uczestnicy biorą udział w imprezach organizowanych przez WTZ. Pod opieką instruktorów wychodzą do kina, teatru, restauracji. Biorą udział w różnych imprezach sportowych, kulturalnych i integracyjnych organizowanych na terenie miasta. Współorganizują uroczystości wewnątrz warsztatowe: Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Chłopaka, Mikołajki itp. W ramach zajęć terapeutycznych prowadzone są następujące treningi: